

Šodien (26.01.2012.) Saeimā tika rīkotas ikgadējās ārpolitikas debates. Līdz ar to es vēlos paust frakcijas ”Saskaņas Centrs” viedokli par vērtībām un pamatprincipiem ārpolitikā. ”Saskaņas Centrs” par Latvijas ārpolitikas mērķi uzskata valsts neatkarības, starptautiskās drošības un sadarbības, kā arī Latvijas iedzīvotāju labklājības nodrošināšanu. Mūsuprāt, ārpolitikas uzdevumi ir veicināt investīciju piesaisti, eksporta palielināšanu, inovāciju ieviešanu, tranzīta paplašināšanu un nacionālā biznesa lobēšanu. Skaidrs, ka Latvijai jābūt uzticamam partnerim, uz kuru var paļauties. Tieši tāpēc ”Saskaņas Centrs” iestājas par optimālu bilaterālo un multilaterālo stratēģiju piemērošanu, ņemot vēra visas iespējas, ko nodrošina Latvijas līdzdalība starptautiskās organizācijās. Tajā pašā laikā Latvijai jāīsteno sava stratēģija, kas balstās uz skaidri apzinātām un formulētām nacionālām interesēm un veicina valsts attīstību.
Ārpolitikā sociāldemokrātija parasti iestājas par militāro izdevumu samazināšanu un strīdu risināšanu ar miermīlīgiem līdzekļiem. Līdz ar to ”Saskaņas Centrs” iestājas pret Latvijas piedalīšanos kara darbībā ārpus Latvijas. Mums nav jāpiedalās svešajos karos!
Latvijas valsts ir daļa no Eiropas Savienības. Bet, manuprāt, optimismu šajā gadījumā vajag tērēt prātīgi, lai pietiktu vismaz līdz gada beigām. Un mēs esam par to, lai attīstoties Eiropas ekonomiskajai integrācijai, ES pamatprincipos un struktūrā arvien skaidrāk iezīmētos sociāldemokrātijas pamatprincipi: taisnīga resursu sadale un vienlīdzīgu iespēju nodrošināšana visiem. Mēs esam pārliecināti, ka Eiropai nav jābūt tikai ekonomiskai savienībai. Eiropa, taču, ir mūsu kopīga dzīves telpa ar kopīgām vērtībām: labklājību, dzīves kvalitāti, vides saglabāšanu, kultūru dažādību, partnerību un universālām cilvēktiesībām.
Pēc ES paplašināšanas „dažādu ātrumu Eiropas” stratēģija kļuva neizbēgama. Līdz ar to ”Saskaņas Centrs” atbalsta ES tālāku paplašināšanos ar nosacījumu, ka kandidātvalstis atbilst visiem iestāšanās kritērijiem un pilnībā izpilda visas saistības, tādējādi palielinot apvienotās Eiropas ekonomisko potenciālu.
Mēs uzskatām, ka pilnā apjomā jāizmanto visas iespējas ietekmēt ES attīstību. Apzinoties nepieciešamību pilnveidot Eiropas sociālo modeli, pielāgojot to globalizācijas apstākļiem, ”Saskaņas Centrs” iestājas par ES sociālās dimensijas stiprināšanu un stingrāku ES normatīvo aktu izstrādi sociālajā jomā: – par minimālās algas, pensiju un pabalstu apmēru, kas nedrīkst būt zemāks par iztikas minimumu; – par veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti; – par mājokļa politikas standartiem.
Mēs atbalstām tādu ES Kopējās lauksaimniecības politikas reformu, kas nodrošinātu videi draudzīgu tehnoloģiju attīstību un taisnīgu subsīdiju sadalījumu.
Runājot par attiecībām ar trešajām valstīm, ”Saskaņas Centrs” iestājas par konstruktīvu un abpusēji izdevīgu attiecību veidošanu ar Krieviju un NVS valstīm, izmantojot mūsu ģeogrāfiskā stāvokļa priekšrocības, kā arī praktisko pieredzi. Attiecībās ar Krieviju ir nepieciešama šo attiecību „deideoloģizācija”, tām jābalstās uz konsekventu pragmatismu. Skaidrs, ka domstarpības atsevišķu būtisku vēstures notikumu interpretācijā tuvākajā nākotnē ir neizbēgamas. Šajā situācijā labākais risinājums ir ņemt vērā šīs domstarpības un nemēģināt uzspiest savu patiesību, sagaidot līdzīgu attieksmi arī no kaimiņvalsts puses. Ir svarīgi panākt, lai šīs domstarpības netraucētu sadarbībai ekonomikas, kultūras, tūrisma un citās jomās. ”Saskaņas Centrs” uzskata, ka nav pieļaujama situācija, kad ārpolitika pārtop par iekšpolitikas ķīlnieci, kaitējot valsts interesēm.
Mēs esam par aktīvu sadarbības attīstības stratēģiju ar Ķīnu, Indiju, Centrālāzijas valstīm, par Latvijas diplomātiskās pārstāvības stiprināšanu šajos reģionos. Līdz ar to konsulārā darbība ir ne tikai ārpolitikas resora ikdienas rutīna. Tās kvalitāte lielā mērā nosaka gan valsts tēlu, gan Latvijas draugu skaitu. ”Saskaņas Centrs” iestājas par vīzu saņemšanas iespēju paplašināšanu ārvalstniekiem un šo pakalpojumu kvalitātes paaugstināšanu. Konsulārajām iestādēm jāpilda svarīga loma sakaru uzturēšanai ar ārzemēs dzīvojošiem Latvijas pilsoņiem, lai saglabātu viņu saikni ar Latviju un iespēju atgriezties mājās.
Neaizber veco aku, kamēr neesi izracis jaunu, vēsta latviešu tautas gudrība, ko valsts amatpersonas bieži vien neņem vērā. Līdz ar to Latvijas Moto (devīze) ārpolitikā varētu būt: Celt tiltus, nevis nostiprināt robežas! Šāda pieeja ļaus Latvijai būtiski palielināt sabiedroto skaitu. Paldies par uzmanību!
Valērijs Agešins,
Latvijas Republikas Saeimas deputāts,
frakcijas ”Saskaņas Centrs” priekšsēdētāja vietnieks